Drewniany siding czy tynk imitujący drewno?

Oglądając zdjęcia nowych realizacji budowlanych, zwłaszcza domów jednorodzinnych, budowanych według autorskich, indywidualnych projektów, coraz częściej widzimy wykończenie przynajmniej fragmentów elewacji w drewnie. Nie zawsze jednak będziemy wiedzieli czy jest to rzeczywiście drewniany siding, czy też mamy do czynienia z doskonale przygotowaną imitacją.

Zastosowanie lakierowanego drewna jeszcze niedawno byłoby sporą ekstrawagancją, ponieważ jako materiał wykończeniowy jest ono dość kapryśne i wymaga częstej pielęgnacji. Z tego właśnie powodu drewniane sidingi zwykle kryto kolorowymi lakierami, które zapewniały trwalszą ochronę. Współczesne lakiery bezbarwne mają jednak o wiele wytrzymalsze i ozdobne potraktowanie drewnianego wykończenia elewacji staje się w tym momencie o wiele bardziej racjonalne.

Tynk imitujący drewno jest rozwiązaniem tańszym i na dłuższą metę o wiele łatwiejszym w utrzymaniu. Współczesne technologie, dzięki możliwości wykorzystania specjalnych matrycy do odciskania kształtu drewnianej deski, pozwalają na uzyskanie wzoru idealnego. Późnej pozostaje tylko odpowiednie wykończenie i nawet z bliska będziemy mieli wątpliwości, czy przypadkiem nie są to prawdziwe deski.

Decyzja o tym jakie wykończenie zastosować zależy przede wszystkim od naszych możliwości finansowych. Warto o nich pamiętać nie tylko w momencie gdy decydujemy się budować dom, ale również różnej, podczas jego eksploatacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *