Zastosowanie fugi akrylowej

Prace wykończeniowe przy kafelkowaniu ścian lub podłóg sprowadzają się do zasklepienia pozostałych szczelin odpowiednią fugą. Fugi stosowane podczas kafelkowania bardzo różnią się od siebie przeznaczeniem, składem chemicznym a także kolorem. Inną fugę można położyć na powierzchnie zewnętrzne, gdzie panują różne warunki atmosferyczne, w tym opady deszczu lub śniegu, a zupełnie inne wewnątrz pomieszczeń, gdzie podłogi oraz ściany nie będą miały kontaktu z nadmierną wilgocią.

Najczęściej stosowane rodzaje fug akrylowych
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje fug:
– cementowa – dość krucha, słabszej jakości, obecnie rzadziej stosowana,
– epoksydowa – używana do spoinowania płytek wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz,
– cementowo-epoksydowa – bardzo twarda, trwała i odporna na wilgoć, używana we wnętrzach i na zewnątrz, a także do spoinowania płytek basenowych, kafelków pod natryskami i podłóg w garażach,
– akrylowa – ma podwyższony stopień odporności na wilgoć, odpowiednia do fugowania płytek ceramicznych w łazienkach i kuchniach, gdzie panuje wyższa wilgotność, może być stosowana w pomieszczeniach, a także na zewnętrznych powierzchniach pionowych.

Fuga akrylowa – produkt do natychmiastowego zastosowania
Fuga akrylowa jest gotowa do użycia natychmiast po otwarciu pojemnika. Nie wymaga domieszki wody, ma postać gęstej pasty. Fugi nakłada się za pomocą gumowej szpachelki lub gumowej pacy, po całkowitym umocowaniu kafelków do podłoża. Należy nią zasklepić wszystkie pozostawione szczeliny, a następnie, po zastygnięciu, całą powierzchnię umyć przy użyciu wilgotnej gąbki .

Kolor fugi dobierany bywa do koloru płytek, ale jeżeli chcemy podkreślić rysunek ceramiki, można zastosować spoinę w kontrastowym kolorze. Fugowanie to najlepsze zabezpieczenie kafli przed wnikaniem pod nie wody i zanieczyszczeń oraz znakomite dopełnienie estetyki wykończeniowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz